O KNJIŽNICI:

Prema školskoj Spomenici, knjižnica I. gimnazije Osijek, kao i sama škola, započela je s radom 1. rujna 1992. godine nakon razdruživanja s Centrom za usmjereno obrazovanje „Braća Ribar“. Građa iz knjižnice Centra podijeljena je ravnomjerno na tri osječke gimnazije. Do preseljenja u novu zgradu, učenici i djelatnici škole koriste usluge zajedničke knjižnice bivšeg Centra koja se nalazila u zgradi III. gimnazije Osijek. Po završetku prvog obrazovnog razdoblja, 27. prosinca 1993. godine, I. gimnazija Osijek sa svojom pripadajućom knjižnicom seli u novu zgradu. Knjižnica je danas smještena u prizemlju zgrade u dvije povezane prostorije veličine 90 m2, od kojih jedna služi za potrebe knjižnice, a druga je čitaonica s 25 čitateljskih mjesta. Fond knjižnice I. gimnazije Osijek prilagođen je nastavnom planu i programu škole. Temelj fonda čini knjižna građa od oko 7500 svezaka. Uz lektire obuhvaća i znanstveno-popularnu te stručnu literaturu za sva nastavna područja. Dio stručne literature kojim knjižnica raspolaže tiskan je na engleskom i njemačkom jeziku. Posebna vrijednost knjižnice je njezina referentna zbirka koju čine enciklopedije, leksikoni, rječnici, atlasi i razni priručnici. Knjižnica posjeduje velik broj starih časopisa, a prima i 10 tekućih naslova istih. Knjižnica je informatizirana, a za knjižnično poslovanje koristi se program Metel.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE :

ponedjeljak - petak
od 9.00 h do 15.00 h

Ako želite pretraživati katalog knjižnice, možete to učiniti putem sljedećeg linka:

library.foi.hr/lib/index.php?B=304

Dogodi li se da je određeno lektirno djelo trenutno nedostupno u vašoj knjižnici, možete ga pročitati na stranici:

Posjetite našu virtualnu školsku knjžnicu:

2021. godina je proglašena GODINOM ČITANJA u Republici Hrvatskoj:

TEMA: Usporedba klasičnoga čitanja i čitanja u virtualnom okruženju

U suradnji s profesoricama Hrvatskoga jezika Melitom Fišer i Margaretom Princip, te učenicom 3.b razreda Ivom Krolo, u školskoj knjižnici I. gimnazije Osijek su za učenike I. razreda održana kratka predavanja o radu knjižnice i virtualne knjižnice, s posebnim osvrtom na usporedbu klasičnoga čitanja i čitanja u virtualnom okruženju.
Predavanja su održana tijekom I. polugodišta šk. 2021./2022. godine.

Ovdje možete pronaći više informacija o tome:

Vaša knjižničarka: Ivana Krolo, dipl. knjižničar

Pravilnik o radu skolske knjiznice.pdf