STEMovci u akciji
Stari sportovi u današnje vrijeme
Autor: Snježana Novaković, 25. 6. 2023.

Naziv terenske nastave bio je “ Stari sportovi u današnje vrijeme” u sklopu koje su prikazani razni stari narodni sportovi i igre  koje su igrali poljodjelci u predahu za vrijeme žetve, slavonski pastiri dok su čuvali stada ovaca,  krava i igrala se djeca. To su sportovi kojima su nekoć mladići pokušali zadiviti svoje izabranice  ili se natjecati s mladićima iz susjednih sela. Danas pak, sportske discipline poput skakanja u vreći, bacanje potkove, natjecanje u gađanju kozlica, gađanje strijelom u metu, potezanje mosora, bacanje kamena s ramena, potezanje konopa… nemaju ozbiljan natjecateljski karakter, ali osiguravaju sjajnu zabavu kako sudionicima tako i navijačima. Učenici  trećih razreda naše škole su uživali natječući se u nekim sportskim disciplinama, veselili su se svakom uspjehu i navijačka atmosfera bila je odlična.

Ako niste znali, u Hrvatskoj postoji iznenađujuće velik broj udruga koje promoviraju stare športove, a najveće okupljanje spomenutih sportaša održava se u Brođancima  na Olimpijskim igrama starih športova, koje su okupile 1200 sudionika u čak 26 tradicijskih slavonskih disciplina iz 18. i 19. stoljeća.

Napravili smo malo natjecanje u starim sportovima  kako bi učenici vidjeli kakvim su  sportovima odmjeravali snage i vještine naši pradjedovi, djedovi. Podatak je to kojim se ne bavi pisana povijest. Njihove opise nećete pronaći u povijesnim knjigama. Kako biste ih otkrili morat ćete poslušati priče svojih djedova i baka ili posjetiti Olimpijadu starih športova  u Brođancima gdje se svake godine u kolovozu održava natjecanje u raznovrsnim starinskim sportovima.

Odigrano je osam igara, navedenim redoslijedom : povlačenje užeta, nošenje jajeta u žlici, skakanje u vreći, hodanje sa štakama, potezanje mosora, bacanje potkove ili ringlanje, jabuke iz zdjele.

U prošlosti su sportovi u našemu jeziku nazivani raznim nazivima: igre, sigre, trke, nadmetanja, viteške i junačke igre, megdani, košije, utakmice itd. Pod pojmom stari sport danas podrazumijevamo one sportove koji nisu regulirani međunarodno priznatim pravilima. Uloga starih sportova u području tjelesne kulture i rekreacije je jačanje fizičke i psihičke snage, s ciljem unaprijeđena zdravlja i duhovnog jačanja čovjeka. Izvorni stari sportovi jedan su od segmenata bogate kulturne povijesti nas i naše države i kao takve ih treba posebno izučavati i čuvati. Narodni su sportovi u prošlosti bili široko zastupljeni, ali je njihovo dokumentiranje izostalo, zbog toga što njihova društvena i povijesna vrijednost nije u potpunosti prepoznata. Mnogi su starinski sportovi vezani uz godišnja doba, blagdane, narodne nošnje, i druga narodna kulturna dobra. Običaji i igre prenošeni su s koljena na koljeno, prilagođavani trenutku i vremenu pojedinog kraja, a služili su kao tjelesna i duhovna rekreacija. Prva pisana pravila nastala su u slavonskom selu još od najnižih oblika ljudskog društva, čovjek je njegovao i razvijao igre i sport kroz rad, lov i ribolov, skupljanje plodova sa zemlje i drveća. Štitio se od raznih nedaća razvijajući tjelesnu snagu trčanjem, penjanjem, skakanjem, bacanjem itd.

Sve ovo zajedno organizirali su učenici Aleksandra Vranić, Luka Tolj, Donata Elez, Ema Romić, Filip Stojčić i Lejla Jerab uz profesore Truhar, J.Šošić, Kovačević, Gracek Kardoš, Portner, Schussler, Rajković i Novaković.

Rezultati natjecanja između razreda po igrama:

Povlačenje užeta 3e

Nošenje jajeta u žlici  3a

Skakanje u vreći 3e

Hodanje na štakama 3e

Povlačenje mosora  3e(dečki), 3b (djevojke)

Jabuke iz zdjele 3a

Bacanje potkova 3c

Poligon 3b.

Svakako, jedan zanimljiv i drugačiji dan nastave je to bio. Nagodinu ćemo ponoviti sigurno.

U nastavku možete pogledati mali dio  Starih sportova u današnje vrijeme