preskoči na sadržaj

I. Gimnazija Osijek

Login
kola sa STEM oznakom

 

Nai EU projekti

Pogledajte gdje su sve naši uenici i profesorili bili!

e-Dnevnik

nastavnici

e-knjinica

Trailica

 

 

STEMovci u akciji
Povratak na prethodnu stranicu Ispii lanak Poalji prijatelju
Movie nicht
Autor: Snjeana Novakovi, 22. 1. 2024.

Koji kuanski aparat je suvremeni dio društva? Skoro svako kuanstvo posjeduje taj aparat i svakodnevno ga koristi za zagrijavanje hrane. To je mikrovalna penica, koja osim u kuanstvu ima vanu ulogu i u industriji. Pitamo se i istraimo kako moemo idealno napraviti najpopularnije grickalice u cijelom svijetu, i gdje je tu fizika?


Rad mikrovalne penice bazira se na pretvaranju elektrine energije u mikrovalove koji zagrijavaju hranu. Rad mikrovalne penice se odvija u dvije faze. U prvoj fazi magnetron radi neprekinuto stvarajui mikrovalove i pri tome nastaju grijana tijela. Druga faza nastaje prestankom rada magnetona. Grijana tijela konvekcijski provode toplinu. Hrana upija energiju od mikrovalova u tom prostoru. Frekvencija mikrovalova slina je frekvencijama atoma i molekula hrane. Samo zagrijavanje hrane dobije se zraenjem mikrovalova tako da mikrovalovi predaju energiju molekulama hrane, a obino su to molekule vode, ulja, šeera i masti. Kada molekule prime energiju, one ponu intenzivnije titrati. Intenzivnije titranje molekula predstavlja jae doticanje i udaranje molekula jednih s drugima. Intenzivnije titranje stvara toplinu i tako se poveava temperatura hrane.

Moderna kuhinja nezamisliva je bez mikrovalne penice. Korištenje kuanskih aparata uz poznavanje zakona fizike glavna motivacija ovog istraivanja. Mikrovalna penica štedi naše vrijeme i zbog jednostavnosti primjene mogu ju svi kontrolirati i mali i veliki. Za nekoliko minuta moemo zagrijati hranu ili za nekoliko desetaka minuta moemo odmrznuti hranu. Davne 1946. ameriki inenjer Percy Spencer patentira mikrovalnu penicu. Vjeruje se da se otkrie dogodilo sluajno. Spencer je napravio opremu za radar. Provodei eksperiment s magnetronom rastopila mu se okolada u depu. Tada je otkrio da magnetron sa svojim svojstvima zagrijava hranu.

Davne 1962. godine japanska tvrtka Shapr poinje proizvoditi mikrovalne penice koje zagrijavaju hranu i tada postaju dostupne za kuanstva. Dugi niz godina, neki znanstvenici su tvrdili da se pod utjecajem mikrovalova mijenja molekularna struktura i sastav namirnica. Takoer se tvrdilo da takva promjena strukture namirnica dovodi do malignih bolesti.  Sva takva istraivanja nisu dala valjane i opravdane dokaze, te uporaba mikrovalnih penica nije bila upitna. elimo li dobiti savršene kokice iz mikrovalne penice trebamo slušati svoju mikrovalnu penicu i zaustavite je kada vrijeme izmeu pucanja svake kokice bude od dvije do tri sekunde. Ipak najvanije je da zagrijemo mikrovalnu penicu prije same pripreme kokica u trajanju oko jedne minute. To zagrijavanje moemo napraviti tako da prije kokica na jednu minutu stavimo šalicu s vodom u mikrovalnu i stavimo na jako zagrijavanje. Nakon minute izvadimo šalicu i stavimo vreicu s kokicama.

https://bit.ly/movienightkokice

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispii lanak Ispii lanak | Poalji prijatelju Poalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju